Kilo Ver

Hindistan Cevizi Yağının Bilinmedik 5 Faydası

Son zamanların popüler besinlerinden hindistan cevizi yağını kullananlardan mısınız? Ya da hindistan cevizi yağı tüketmek istiyorsunuz fakat aklınızda soru işaretleri mi var? Bu yazımızda sizler için hindistan cevizi yağı nedir nasıl kullanılır, hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir, hindistan cevizi yağı ne işe yarar, hindistan cevizi yağı zayıflatır mı, hindistan cevizi yağı besin değerleri, hindistan cevizi yağı zararları var mıdır ve hindistan cevizi yağı tüketmeniz için 9 neden gibi pek çok konudan bahsettik. Şimdiden keyifli okumalar.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizinin çekirdeğinden veya yenilen meyve kısmından elde edilen hindistan cevizi yağı başta laurik asit, kaprilik asit ve kaprik asit olmak üzere pek çok yağ asidi içeriğine sahip. Üstelik hindistan cevizi yağı yüksek miktarda E vitamini de içeriyor. Hindistan cevizi yağının %60’a yakın önemli bir kısmını MCT olarak adlandırılan orta zincirli yağ asitleri oluşturuyor. Orta zincirli yağ asitleri dışında hindistan cevizi yağı, doymamış yağ asitleri de içeriyor.

Tüm Yağlar Aynı mı? En Sağlıklı Yağlar

Kendinizi hindistan cevizi yağı mı,  zeytinyağı mı yoksa avokado yağı mı daha sağlıklı diye sorarken buluyor musunuz? Peki hangisi en sağlıklı yağı içeriyor? Aslında bu sorunun cevabı hangi açıdan baktığınıza bağlı.

Zeytinyağı, avokado ve pek çok kuruyemiş uzun zincirli yağ asitleri içeriğine sahipken, hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asidi yani MCT içeriğine sahip. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseridler, diğer yağlara kıyasla vücutta daha çabuk parçalanıp sindirildiğinden çabucak enerjiye veya keton cisimciklerine dönüşüyor. Bu nedenle ketojenik diyet yapanlar için MCT olmazsa olmazlardan!

Hindistan Cevizi Yağı Besin Değerleri

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı besin değerleri:

120 kalori

0 gram protein

13 gram yağ

0 miligram kolesterol

90Fit Not: MCT yani orta zincirli yağ asitleri (orta zincirli trigliseritler) içeriği yüksek olan hindistan cevizi yağlarını tüketmeye özen gösterin. Bu arada soğuk sıkım olan hindistan cevizi yağı daha fazla besin içeriğine sahip.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı tüketmeniz için 9 nedene gelin hep birlikte bakalım.

1.Sağlıklı bir yaşam: hindistan cevizi

Sizce sağlıklı bir yaşamın sırrı hindistan cevizi olabilir mi? Güney Pasifik’te yaşayan Tokelau’lar  günlük enerjilerinin yaklaşık %60’ını hindistan cevizinden karşılıyor. Üstelik yapılan araştırmalar bu kişilerin daha sağlıklı yaşlandığını ve kalp-damar hastalıkları riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

2. Yağ yakan yağ: Hindistan cevizi yağı

Her yiyecekten gelen kalorinin aynı olmadığını biliyor musunuz? Yani hamburgerden gelen 400 kalori ile elmadan gelen 400 kalori vücutta aynı etkileri yaratmıyor!

Yüksek bir kalori içeriğine sahipmiş gibi görünse de hindistan cevizi yağı, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip! Siz de günlük 1-2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı tüketerek günlük harcadığınız enerji miktarını arttırıp, metabolizmanızı ekstra hızlandırabilirsiniz.

90Fit Not: Bel çevresi bölgesinde yağlanma problemi yaşayanlardansanız özellikle hindistan cevizi yağını hayatınıza katmanızı öneririz.

3. İştah kontrolü ve hindistan cevizi yağı 

Bildiğiniz gibi hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan MCT yani orta zincirli trigliseridler ile keton cisimciklerinin oluşumunu arttırıyor. Keton cisimcikleri ise iştah baskılayıcı etkiye sahip.

Yapılan araştırmalardan biri, MCT alımıyla birlikte günlük yaklaşık 256 kalori daha az alındığını gösteriyor.

4. Kolesterol düzenleyici

Yapılan araştırma sonuçları düzenli olarak hindistan cevizi yağı tüketiminin, kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini azaltırken, iyi kolesterol yani HDL kolesterol seviyesini arttırdığını gösteriyor.

90Fit Not: Hiç bir yiyeceğin tek başına mucizevi etkisi olmadığını unutmamak gerekiyor. O nedenle coconut yağı tüketirken de aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

5. Alzheimer ve hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının, keton cisimcikleri oluşumunu arttırdığından bahsetmiştik. Yapılan araştırmalar beynin temel enerji kaynağını karbonhidratlardan yağlara çevirmenin beyin fonksiyonlarını iyileştirici etkisi olabileceğini gösteriyor.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağının en popüler kullanım şeklinin kahveye eklemek olduğunu görmüşsünüzdür. Bulletproof yani nam-ı diğer kurşun geçirmez kahve özellikle tokluk hissini ve konsantrasyonu arttırıyor.

Peki hindistan cevizi yağı neye iyi gelir ve başka nasıl kullanabilirim diyorsanız, sağlık faydaları ile 7 başlıkta listeledik.

1.Cildinizi güneş ışınlarına karşı korur.

Yapılan araştırmalardan biri, coconut yağını cildinize sürerek UV ışınların etkisini %20’ye yakın azaltabileceğinizi gösteriyor.

2. Ağızda bakteri ve plak oluşumunu azaltır.

Hindistan cevizi yağının diş çürüklerine neden olan bakterilerle ve plakla savaştığını biliyor musunuz? Siz de gün içerisinde hindistan cevizi yağı ile gargara yapabilirsiniz.

3. Egzama tedavisini destekler.

Yapılan araştırmalardan birinin sonuçları, hindistan cevizi yağının egzaması olan çocukların %47’sinde tedaviyi desteklediğini gösteriyor.

4. Cildinizi nemlendirir.

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında cildi nemlendirmesi de bulunuyor.

90Fit Not: Yağlı ve sivilceye meyilli bir cildiniz varsa hindistan cevizi yağını cildinize uygulamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

5. Daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. 

Şampuanlama öncesi veya sonrası hindistan cevizi yağı ile saçlara masaj yapmanın, saç sağlığınızı iyileştirdiğini biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağında bulunan laurik asidin, saçlarda protein kaybını önlediğini gösteriyor.

6. Yara iyileşmesini arttırır. 

Hindistan cevizi yağının topikal olarak uygulanması inflamasyonu azaltıp, kolajen yapımını arttırıcı etkiye sahip. Bu sayede yara iyileşmesini ekstra hızlandırıyor.

7. BONUS: Hindistan cevizi yağını bir pamuk yardımıyla özellikle göz makyajı temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama

Hindistan cevizi yağı kullananlar en çok bu sorunun cevabını merak ediyor. Az önce hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseridlerin, diğer yağlara kıyasla vücutta daha çabuk parçalanıp sindirildiğinden bahsetmiştik. İşte bu nedenle hindistan cevizi yağı, diğer yağlara göre daha az depo ediliyor ve daha iyi kilo kaybı sağlıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Zararları

Hindistan cevizi yağı genellikle vücutta iyi tolere ediliyor. Yüksek miktarda MCT yağı veya hindistan cevizi yağı tüketimi, mide rahatsızlığı, kramp, şişkinlik ve ishale neden olabilir. Bu nedenle maksimum günlük 4 yemek kaşığından daha fazla  hindistan cevizi yağı tüketmemenizi öneririz.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, herkese sağlıklı bir gün diliyorum.

Uzman Diyetisyen Çağla Pınarlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir