Blog

Etkileyici 5 Faydasıyla Cayenne Biber

Son zamanlarda yağ yakıcı etkisiyle gündeme gelen cayenne biberi, aslında uzun yıllardır pek çok sağlık probleminde kullanılıyor. Bu yazımızda sizler için cayenne biberi nedir, cayenne biberi faydaları, cayenne (arnavut) biberi besin değerleri gibi pek çok konudan bahsettik. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

Cayenne Biberi Nedir ?

Cayanne biberi bir çeşit şili biberi. Asıl yetiştirildiği yer, Orta ve Güney Amerikaya dayanıyor. Pek çok ülkede hem baharat olarak hem de tıp alanında kullanılıyor.

1 yemek kaşığı cayenne biberi yaklaşık :

17 kalori

1 gram yağ

3 gram karbonhidrat

0.6 gram protein

1.4 gram lif içeriyor.

1 yemek kaşığı cayenne biber günlük A vitamini ihtiyacının %44’ünü, E vitaminin %8’inin, C vitaminin ise %7’sini karşılıyor.

Cayenne biberin aktif maddesi olan kapsaisinin pek çok bulunuyor. Bilimsel gerçeklerle cayenne biberin 5 faydasına gelin birlikte bakalım.

1 ) Metabolizmanın Hızlanmasına Yardımcı Olma

Cayenne biberde bulunan kapsaisin, vücutta üretilen ısının ve böylece harcanılan kalorinin artıp, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Bu etki özellikle cayenne biberi yeni tüketmeye başlayanlarda daha belirgin ortaya çıkıyor. Uzun süredir tüketiyorsanız metabolizmanız bibere karşı adaptasyon geliştireceği için benzer etkileri görmeyebilirsiniz.

2) Açlık Hissinin Baskılanmasını Sağlama

İlginç bir şekilde cayenne biberi iştahın baskılanmasına, daha az yemeye ve daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabilir.

Cayenne biberin açlık hissini nasıl baskıladığı tam olarak bilinmese de, biberin içerdiği kapsaisinin açlık hormonu olarak adlandırılan ghrelin sentezini azalttığını gösteriyor.  Yapılan bir araştırmada kapsaisin içeren içecek tüketenlerin, tüketmeyenlere göre %16 daha az kalori aldıkları ve buna rağmen daha tok hissettikleri görülmüş.

3) Yüksek Tansiyonun Düşürülmesini Destekleme

Yüksek tansiyon tüm Dünyayı tehdit eden önemli risk faktörlerinden birisi. 25 yaş üzeri yetişkinlerin %40’ı yüksek tansiyon problemiyle karşı karşıya.

Yapılan bazı çalışmalar, cayenne biberde bulunan kapsaisinin  tansiyon düşürücü etkisinin olabileceğini gösteriyor.

4) Sindirim Sistemini Düzenleme

Cayenne biber ve içeriğindeki kapsaisin , mide sağlığının korunmasında fayda sağlayabiliyor. Cayenne biberin sindirim enzimleri üretimini ve midede sindirimi arttırdığı görülmüş.

Pek çok kişi , baharatlı yiyeceklerin mide ülserine neden olacağını öne sürse de konuyla ilgili yapılan bir derleme,  cayenne biberde bulunan kapsaisinin mide ülseri oluşum riskini azaltabileceğini gösteriyor.

5) Ağrının Azalmasını Sağlama

Kapsaisinin özellikle krem içerisinde deriye uygulanmasının ağrı kesici etkisi olabileceği düşünülüyor. Vücudumuzda P maddesi adı verilen bir nöropeptit beyine ulaştığı zaman ağrı sinyalleri oluşuyor. Daha az miktarda P maddesi üretildiğinde ağrı sinyallerinin beyne ulaşması daha uzun zaman alıyor ve hissedilen ağrı azalıyor. Kapsaisin P maddesinin üretimini azalttığı için ağrı kesici etki gösterebiliyor. Bu nedenle piyasada bulunan pek çok ağrı kesici kremin içerisinde de kapsaisin bulunuyor.

 

90Fit Not: Hiç bir besinin tek başına mucizevi etkisi bulunmamaktadır. Cayenne biberi günlük beslenme programınıza eklemeden önce doktorunuza ve diyetisyeninize danışmayı ihmal etmeyin.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, herkese sağlıklı bir gün diliyoruz 😊

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir