Enerjini Arttır, Kaloriler-Besin Değerleri, Kilo Ver, Sağlıklı Beslen

Zencefil Her Derde Deva Mı ?

Zencefil Nedir?

Çiçekli bir bitki olan zencefil, geleneksel ve alternatif tıpta uzun yıllar boyunca sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak , grip ve soğuk algınlığı ile savaşmak için kullanılmıştır.

Zencefilin eşsiz kokusu ve lezzeti, önemli doğal yağlardan biri olan gingeroldan gelmektedir.Gingerol aynı zamanda güçlü bir antiinflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir.

zencefil-nasıl-kullanılır

Zencefil Besin Değeri Tablosu

100 gr Taze Zencefilin Besin Değerleri Sayısal Değerler
Kalori 79 Kalori
Karbonhidrat 17.9 gr
Lif 3.6 gr
Protein 3.6 gr
Şeker 0 gr
Sodyum 14 mg
Demir 1.15 gr
C Vitamini 7.7 mg
Potasyum 33 mg

Zencefil Nasıl Kullanılır ?

Zencefil taze, kurutulmuş, toz halinde veya yağ olarak kullanılabilir . Bazen işlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlere de eklenmektedir .  Zencefil aynı zamanda yemek tariflerinde sıklıkla kullanılan bir baharattır. Zencefili kullanarak , zencefilli kurabiye, zencefilli kek, zencefil çayı , zencefilli su , zencefil turşusu ve zencefilli gazoz yapabilirsiniz.

Zencefili kolay bir şekilde soymak için bıçak yerine çay kaşığı kullanarak bir anlamda kazıyabilirsiniz.

90Fit Not : Zencefilli kurabiye tarifimize de göz atmanızı kesinlikle öneririm 😊

zencefilin-faydaları

Zencefilin Faydaları Nelerdir ?

Bulantı ve Zencefil

Zencefilin bulantıya karşı oldukça etkili olduğunu biliyor musunuz ?  Özellikle hamilelikle bağlantılı bulantı söz konusu olduğunda, zencefil pek çok olumlu etkiye sahiptir. Toplam 1.278 gebe üzerinde yapılan çalışma sonuçları, günlük  1.1-1.5 gram arası zencefil tüketmenin mide bulantısı semptomlarını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Zencefilin ayrıca ameliyat sonrası ve kemoterapi gören kanser hastalarında bulantı ve kusmayı hafifletebileceği gözlenmiş.

Zencefil güvenli kabul edilmekle birlikte, hamileyseniz yüksek miktar tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

Zencefil ve Kas Ağrısı

Zencefilin egzersize bağlı kas ağrılarında da olumlu etkileri var. Konuyla ilgili yapılan bir çalışma, 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil tüketmenin , dirsek egzersizleri yapanlarda kas ağrısını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Zencefilin içinde bulunan gingerolun aynı zamanda güçlü bir antiinflamatuar olmasının da bu noktada etkili olduğu düşünülmektedir.

Zencefil ve Kan Şekeri

Güçlü anti-diyabetik özelliklere sahip olan besinlerden biri olarak da zencefil düşünülmektedir. 2015 yılında, tip 2 diyabetli 41 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada günlük 2 gram zencefil tozu tüketiminin, açlık kan şekerini % 12 düşürdüğü görülmüş. Ayrıca, HbA1c üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Zencefil ve Kronik Hazımsızlık

Kronik hazımsızlık (dispepsi), midenin üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir. Midenin gecikmeli olarak boşalması, hazımsızlığa neden olan faktörlerdendir. İlginç bir şekilde, zencefilin bu gibi kişilerde midenin boşalmasını hızlandırdığı görülmüştür. 24 Sağlıklı birey üzerinde yapılan  bir araştırma, yemekten önce 1,2 gram zencefil tozu tüketmenin,  midenin boşalmasını %50 oranında hızlandırdığını göstermiştir.

Zencefil Tozu ve Adet Ağrısı

Zencefilin geleneksel kullanım alanlarından biri de, başta adet ağrısı olmak üzere ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Konuyla ilgili yapılan bir çalışmada, adet dönemin ilk 3 gününde 1 gram zencefil tozu alımının, ağrı kesici ilaçlar kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Zencefil ve Kolesterol

Zencefil tüketiminin LDL yani kötü kolesterol, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri üzerine olumlu etkileri olduğu biliniyor. Yüksek kolesterolü olanlarda günlük 3 gram zencefil tozu alımı, kolesterol seviyelerini düşürmüştür.

Zencefil ve Kanser

Zencefil yüksek antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu biliyor musunuz ? Yapılan araştırmalar sınırlı olsa da günlük 1-2 gram kadar zencefil tüketiminin,  pankreas kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğine dair bazı çalışmalar vardır.

Zencefilin Zararları Var Mıdır ?

Genel olarak zencefil tüketimi güvenli olarak bildirilmiştir. Yüksek miktarda zencefil tüketimi reflü ve ishal gibi bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Zencefilin hap olarak alınması yine mide problemlerine neden olabilir. Yetişkinler için günlük 4 grama kadar zencefil tozu kullanımı güvenli bulunmuştur. Hamilelerde ise günlük 1 grama kadar günlük tüketimi güvenli bulunmuştur.

zencefil-çayı

Zencefil Bal ve Limon Karışımı İle Zencefil Çayı Tarifi

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için zencefil çayı oldukça yaygın tüketilmektedir. Sizler için evde kolaylıklar yapabileceğiniz zencefil çayı tarifi veriyoruz.

  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1 tatlı kaşığı taze zencefil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • ¼ limonun suyu

Zencefili sıcak suya ekleyip yaklaşık 5-7 dakika demleyin. Ardından balı ve limon suyunu ekleyin tüketin. Afiyet olsun 😊

Zencefil çayı zayıflatır mı ?

diye sorduğunuzu duyar gibiyim.  Zencefil çayı tek başına zayıflatıcı etkiye sahip değil fakat kan şekerini düzenleyerek daha uzun süre tok kalmayı sağlıyor. Böylece günlük alınan kalori azalıyor ve zencefil çayı kilo vermeyi desteklemiş oluyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Herkese sağlıklı bir gün diliyorum 😊

Diyetisyen Çağla Pınarlı

Bu konuda kim ne demiş?

  1. Excellent article. I am experiencing a few of these issues as well..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir