Blog

Biotin (H Vitamini) Nedir? Ne İşe Yarar?

Biyotin kelimesi, eski Yunancada “yaşam” veya “yaşama” anlamına gelen “biyos” kelimesinden geliyor.  B vitaminlerinden olan biyotinin başta cilt ve saç sağlığı olmak üzere pek çok faydası bulunuyor. Bu yazımızda sizler için biotin nedir, biotin eksikliği belirtileri,  biotin içeren yiyecekler listesine yer verdik. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

Biotin(B7 Vitamini) Nedir?

H vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden birisi.  B vitaminleri ve özellikle biyotin cilt, saç, göz, karaciğer ve sinir sistemi sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip. Suda çözünen bir vitamin olduğu için vücutta depolanmaz. Bu nedenle günlük olarak besinlerle,30-100 mcg arası tüketilmesi öneriliyor.

Biotin Eksikliği Belirtileri

Saç dökülmesi

Çabuk kırılan ve cansız saçlar

Çabuk kırılan tırnaklar

Ciltte kuruluk

Uyku problemleri

Bulantı

Depresyon

Yüzde kırmızı lekeler/morarmalar

Biotin İçeren 11 Besin

Ciğer

Yumurta Sarısı

Somon balığı

Ayçekirdeği

Tatlı Patates

Badem

Ispanak

Brokoli

Yulaf Ezmesi

Cheddar Peyniri

Mantar

Biotinle İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

Biotinin Zararları Var mıdır?

Yiyeceklerle alınan biotinin herhangi bir zararı bulunmuyor. Suplement olarak, doktorunuzun önerdiği dozdan daha fazla biotin tüketmek kramplara ve tiroid fonksiyonlarında bozukluklara neden olabilir.

Biotin Zayıflatır mı?

Biotinin zayıflatıcı etkisi net olarak bilinmiyor. Yapılan bazı araştırmalar yeterli biotin alımının metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Biotin Saç Çıkarır mı?

Biotin kullananlar arasında en çok sorulan sorulardan biri de biotinin saç uzamasına yardımcı olup olmayacağı. Biotin eksikliği olup tedavi amaçlı biotin hapı kullananlarda saç dökülmesinin azalması ve yeni saç çıkması gibi olumlu etkiler görülmektedir.

Biotin Hapı Kullanmak Gerekli midir?

Doktorunuzun önerdiği durumlarda biotin hapı kullanmanız gerekmektedir. Bunun dışında biotini besinlerle almanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir