Kilo Ver

Başak Burçlarına Özel Beslenme Önerileri

GÜNEŞİ ve YÜKSELEN BURCU BAŞAK BURCU olanlar için beslenme ve diyet programı konusunda bir takım öneriler….

 

Başak Burcu Özellikleri

Başak burcu  toprak elementine ait olan bir burçtur. Genellikle sindirim sistemleri hassas  olduğundan, kolay sindirilebilen gıdalarla beslenmeleri önerilir. Başak burçları tüm yaşantıları boyunca dengeli ve sağlıklı bir beslenme programına  sahip olmalıdır.

Salata, her türlü yeşil sebze, yulaf ürünleri, peynir, yoğurt, yumurta, mısır, esmer  pirinç ve mısırdan yapılan gıdalar ile limon, greyfurt gibi ekşi meyveleri sofralarında sıklıkla tercih edebilirler.

 

Başak Burçları Nelere Dikkat Etmeli?

Başak burçları alkol ve kafein konusunda son derece dikkatli olmalıdırlar. Ne de olsa alkol ve kafeinle ilgili olan Neptün, Başak burcunda oldukça güçlü bir konumda! Dolayısıyla, bu maddeler Başak burçlarının sağlığı açısından  zararlı etkilere sahip olabilir.

Başak buçları hazmı zor olan lahana, brokoli, pırasa ve soğan gibi şişkinlik yapan besinleri sınırlı olarak tüketmeye özen göstermelilerdir. Ayrıca çikolata ve ağır tatlılardan da uzak durmaları gerekmektedir.

 

Başak Burcu Enerjisi

Başak burcu insanı karın bölgesinde VATA enerjisi taşır. Ayurveda’da VATA’nın esas yeri, yine başak
burcu yönetimde olan KALIN BAĞIRSAKLARDIR.

VATA enerjisi yükseklince; Başak burcunun yöneticisi olan MERKÜR  sert ve KARŞIT enerjiler altında olduğu zamanlarda, kişilerde VATA enerjisi fazlalığı ile birlikte deri rahatsızlıkları, alerji, şişkinlik hissi, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi belirtiler görülebilir.

Böyle zamanlarda VATA enerjisini dengeleyici olan  sıcak, sulu ve doyurucu, normal yağlı sütlü-unlu çorba gibi yiyecek ve içecekler, tam buğday unundan yapılmış ekmekler, tatlı patates ve pirinç gibi yiyecekler, ekşi ve tuzlu tatları olan gıdalar ile meyve ve sebzeler sayesinde vücut dengelerini tekrardan sağlayabilirler.

Özellikle sabahları ve aralarda birkaç tane nane yaprağını sıcak suda demleyip yudumlamaları, hazım sorunlarını çözmelerine ayrıca yardımcı olacaktır.

Başak burcu düzeni çok seven bir burçtur. Dolayısıyla düzenli ve dengeli beslenmeye ve düzenli egzersize her zaman ihtiyaçları olacaktır. Kendilerine bunun için mutlaka özel zaman ayırmaları gerekmektedir. Başak burçlarının zayıflama ve diyet programlarında, yağı tamamen kesmemeleri gerekmektedir. Az miktarda da olsa zeytinyağı kullanabilirler. Çünkü  Başak burcunun klasik yöneticisi olan MERKÜR, sinir sistemimizi temsil etmektedir ve sinir sistemini sağlıklı bir şekilde ayakta tutmak için sağlıklı yağ asitlerine ihtiyacımız bulunmaktadır.

Yüksek protein bazlı hızlı kilo verdiren diyetler, Başak burçlarına önerilmemektedir.

Başak burçları için en ideali yeterli miktarda protein,  normal yağlı süt ve süt ürünleri içeren gıdalar, sebze ve meyve açısından zengin ama kalori olarak kısıtlı olan diyetler olacaktır.

Sevgi ile 🙏💜✨✨✨
Şifa olsun🍀
 
Astrolog Zeynep Ceylan Kankat

 

90Fit Not :  Her bireyin farklı özellikler gösterebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle astrolojik değerlendirmelere göre beslenmeyi uygularken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir